Tak się leczy, aby wyleczyć?
13 marca, 2020Mówi się, że Włosi mają jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie. Kraj ma zorganizowaną regionalnie Krajową Służbę Zdrowia (SSN /Servizio Sanitario Nazionale), która zapewnia obywatelom bezpłatną lub tanią opiekę zdrowotną. Jest finansowany z krajowych podatków dochodowych i regionalnego podatku VAT, a ogólnie standard opieki jest bardzo wysoki. Informacja ważna dla cudzoziemców jest taka, że obcokrajowcy mieszkający we Włoszech z regularnym pozwoleniem na pobyt mają prawo do równego traktowania z obywatelami tego państwa.
► Chcesz skorzystać z włoskiej służby zdrowia i na własnej skórze sprawdzić czy ten system jest naprawdę tak dobry, jak o nim mówią? Jeśli tak, to miej na uwadze, że będziesz mieć do czynienia z językiem włoskim.
Korzystamy z włoskiej służby zdrowia
Zanim jednak z niej skorzystamy czeka nas najpierw rejestracja w SSN. Dokonujemy tej czynności w swojej miejscowości.
Wystarczy udać się do lokalnego urzędu ds. zdrowia (ASL /Azienda Sanitaria Locale) wraz z następującymi dokumentami:
- ważnym dokumentem tożsamości,
- kodem podatkowym,
- pismem od pracodawcy, w którym wyraźnie będzie podana data rozpoczęcia zatrudnienia,
- deklaracją INPS,
- dokumentem pobytu.
Po zarejestrowaniu otrzymasz krajowy numer ubezpieczenia zdrowotnego oraz kartę zdrowia, którą będziesz musiał okazać odwiedzając swojego lekarza lub innego dostawcę opieki zdrowotnej.
Chociaż publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna wielu obcokrajowców woli wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wiedząc, że możesz uniknąć kolejek w publicznej służbie zdrowia, swobodnie wybierzesz swojego prywatnego lekarza lub specjalistę i poddasz się leczeniu w prywatnych szpitalach – kupujesz sobie komfort.
Jak znaleźć lekarza?
We Włoszech jest wielu lekarzy. Tak naprawdę jedyną przeszkodą, z jaką możesz się spotkać, jest znalezienie w niektórych regionach kogoś, kto mówi po angielsku.
Dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań lekarza dla siebie jest zadzwonienie do ambasady z zapytaniem o kogoś władającego angielskim lub sprawdzanie tych danych na stronie internetowej polskiej placówki we Włoszech. Często możesz tam znaleźć listę anglojęzycznych lekarzy i specjalistów. Ponadto lekarzy ogólnych można wyszukać poprzez książkę telefoniczną, patrz na żółte strony.
► Jeśli obawiasz się, że przez nieznajomość języka włoskiego będziesz mieć problemy z zarejestrowaniem się lub komunikacją na miejscu z lekarzem – poproś o pomoc włoskiego znajomego, zapytaj o dobrego tłumacza.
Decyzja w sprawie lekarza, u którego chcesz się zarejestrować, należy do ciebie. Często lekarze rodzinni praktykują w grupach, znanych w języku włoskim jako poliambulatori, oferując szereg zabiegów, m.in.: drobne operacje, ginekologię i psychoterapię.
- Godziny działania gabinetów są różne, ale większość praktyk jest otwarta od poniedziałku do piątku.
- Zapisy odbywają się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.
- Kiedy udasz się do lekarza pamiętaj, aby zabrać ze sobą kartę zdrowia.
- Lekarz powinien być twoim pierwszym punktem kontaktowym jeśli uważasz, że potrzebujesz porady specjalistycznej czy recepty.
► O wiele łatwiej jest przechodzić cały proces rejestracji i poznawania systemu opieki zdrowotnej ze znajomością języka włoskiego. Jeśli jednak nie władasz nim, nie jest to problem. Masz kilka możliwości: znaleźć lekarza mówiącego po angielsku, poprosić znajomego Włocha o przekład lub skonsultować się z profesjonalnym tłumaczem.
Pomoc w nagłych wypadkach
Opieka zdrowotna we Włoszech jest postrzegana jako prawo, a opieka w nagłych wypadkach jest dostępna bezpłatnie dla wszystkich, niezależnie od tego czy posiada się państwowe ubezpieczenie zdrowotne.
Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy medycznej powinieneś odwiedzić pronto soccorso (pogotowie) w najbliższym ospedale (szpitalu). Jest otwarty przez całą dobę przez cały rok.
- Kiedy twój stan nie pozwala na to, abyś sam dostał się na pogotowie wybierz numer 118 i poproś o pogotowie ratunkowe (ambulanza).
- Telefoniczna służba ratunkowa jest dostępna przez 24 godziny na dobę i powinna być używana tylko w sytuacjach awaryjnych wymagających natychmiastowej interwencji.
Opieka specjalistyczna
Lekarze rodzinni pełnią rolę dozorców i są odpowiedzialni za skierowanie cię do specjalisty. Po wizycie można umówić się na konsultację specjalistyczną – okazujesz kartę polecającą i kartę opieki zdrowotnej w recepcji szpitala lub kliniki, w której ma się odbyć badanie.
Apteki
- W przypadku leków dostępnych bez recepty i na receptę należy udać się do najbliższej apteki, którą łatwo rozpoznać po dużym zielonym znaku krzyża.
- Zazwyczaj są otwarte od 8:30 do 19:30.
- Każde miasto ma aptekę ratunkową, niektóre z nich są otwarte 24 godziny na dobę.
- Leki uważane za „ratujące życie” mogą być bezpłatne lub będą wymagały niewielkiej opłaty.
- Jeśli jesteś zarejestrowany w SSN, musisz dokonać współpłatności za leki na receptę, tj.: antybiotyki, insulina, leczenie hormonalne i leki przeciwzapalne.
- Twój lokalny ASL może udzielić informacji na temat regionalnego kosztu współpłacenia za leki na receptę.
Ubezpieczenie
Publiczna opieka zdrowia ma we Włoszech swoje plusy, ale obcokrajowcy chętnie zaopatrują się w dodatkowe ubezpieczenie prywatne.
Główne zalety prywatnej opieki zdrowotnej to dobór osobisty, dobra obsługa i komfort.
Świadomość, że ty i twoja rodzina jesteście chronieni i możecie uzyskać szybki i niedrogi dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej, sprawia, że czujecie się bezpieczniej we Włoszech. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie mówisz po włosku, ponieważ prywatny dostawca usług opieki zdrowotnej może również zapewnić szybkie znalezienie najlepszego lekarza lub specjalisty mówiącego po angielsku.
Pamiętaj: Jeśli pracujesz we Włoszech, twój pracodawca powinien pokryć koszty opieki zdrowotnej. Jako student, przed przyjazdem do Włoch musisz znaleźć ubezpieczenie zdrowotne, które następnie zostanie zastosowane do opieki zdrowotnej we Włoszech.

Na imię mam Marcin i urodziłem się w Olsztynie, choć od 6 lat mieszkam i pracuję w Białymstoku. Z wykształcenia jestem tłumaczem języka włoskiego, z zamiłowania pisarzem. Od dziecka lubiłem pisać, a dziś moje doświadczenie i wiedza z różnych dziedzin sprawia, że chętnie dzielę się z wami moimi spostrzeżeniami. Swoją prace bardzo lubię, bowiem dzięki niej poznaję nowych ludzi i wciąż mogę odkrywać nowe możliwości, które mi daje. Poza pracą lubię poczytać dobrą książkę i obejrzeć film w gronie przyjaciół.