Najpopularniejsze języki obce w Polsce

Najpopularniejsze języki obce w Polsce

18 lipca, 2022 Wyłączono przez Piotr Cieślak

Dziś znajomość języków to sprawa absolutnie oczywista. Coraz więcej z nas się ich uczy i po prostu je zna. Jednak języków obcych jest tak wiele, że nie sposób poznać ich wszystkich. Nawet jeśli uczylibyśmy się ich kilku jednocześnie, nie wystarczy nam życia, aby nauczyć się wszystkich języków świata. Okazuje się, że nawet opanowanie kilku z nich jest ponad siły większości z nas. Dlatego warto zdecydować się na kilka, które są przydatne w życiu. Które z języków są więc najpopularniejsze w Polsce? Na co więc najczęściej się decydujemy, których języków najchętniej się uczymy? Oto kilka słów w tym temacie.

Jakie języki znają Polacy?

To jedno z tych pytań, na które każdy powinien sam znaleźć odpowiedź. Tym bardziej że dziś znajomość języków obcych już nie jest traktowana jako dodatkowy atut, a oczywistość. To oznacza, że osoby znające oprócz języka ojczystego także i inny są nadal poszukiwane na rynku pracy. A jak to jest z ta naszą znajomością języków obcych? Czy Polacy mają się czym pochwalić? Z tym bywa równie. Z jednej strony niemal 40% naszych rodaków deklaruje, że zna przynajmniej jeden język obcy. Co ciekawe również popularność języków stale się zmienia na przestrzeni lat. Okazuje się, że o ile w 2000 roku najpopularniejszym językiem obcym wśród Polaków był język rosyjski, o tyle już dziś jego miejsce zajął absolutny lider, czyli język angielski. Czy to oznacza, że nie uczymy albo nie znamy innych języków? No nie, oczywiście, że nie. Jednak, gdy bliżej się temu przyjrzymy okazuje się, że już tak różowo nie jest.

Otóż, jedynie 15 % z nas zna dwa języki obce, ale już tylko 3% zna trzy języki. Idąc dalej, aż 57% osób uważa, że zna język angielski. Dziś nie jest to wybitna umiejętność, bowiem cały świat mówi w tym języku. Chyba, że jest to biegła znajomość, to tu już zdecydowanie mniej z nas może się nią pochwalić. Jednak to nie tylko angielskim żyją Polacy. Jako drugim językiem, którego znajomość deklarujemy jest język niemiecki. I tu ciekawostka. O ile znajomość angielskiego i niemieckiego potwierdzają głównie osoby młode, o tyle wśród osób powyżej 40 roku życia sytuacja już jest inna. Tu dominującą rolę odgrywa nadal język rosyjski. Dlaczego tak jest? To proste. Jest to pokolenie, które jeszcze musiało uczyć się tego języka w szkole. Dlatego większość czterdziestolatków deklaruje znajomość języka rosyjskiego. Młodsze pokolenie deklaruje jego znajomość w stopniu marginalnym. Dziś uczymy się angielskiego i niemieckiego raz w mniejszym stopniu języka hiszpańskiego czy języka francuskiego.

Warto przeczytać: Czym są tłumaczenia naukowe

Dlaczego nauka języków obcych jest ważna?

Nie jest żadną tajemnicą, że warto się uczyć języków obcych. Bo języki otwierają przed nami wiele możliwości. Uczymy się ich z różnych powodów. Najczęstszym jednak jest ten związany z naszą karierą. W końcu dziś trudno sobie wyobrazić pracę za granicą bez znajomości języka obcego. Wiadomo nie od dziś, że znajomość języka obcego to dziś już nie atut, ale konieczność, jeśli marzy nam się międzynarodowa kariera. Jednak trendy na rynku pracy wciąż się zmieniają.

O ile jeszcze kilka lat temu biegła znajomość języka angielskiego stawiała nas w czołówce idealnych pracowników, dziś już tak nie jest. Dlatego tendencje w nauce języków zmieniają się i nie można określić, że w tym roku warto się uczyć języków skandynawskich, bo to murowany lider. Tu warto mierzyć siły na zamiary. Jeśli bowiem nie masz zdolności językowych, trudno wymagać abyś zaczął się uczyć języka chińskiego czy arabskiego. Tu warto zbadać nie tylko trendy, ale i własne możliwości. Nauka danego języka powinna tez sprawiać nam przyjemność, a nie być przykrym obowiązkiem. Dlatego to, że warto się uczyć to jedno, a to którego, to już kwestia dalsza. Jednak są języki, których uczymy się chętniej i te, które są zbyt dużym wyzwaniem dla wielu osób. Nawet, jeśli trendy na rynku pracy wskazują nam konkretnie ten, a nie inny język jako najbardziej przyszłościowy język świata.

Najczęściej używane języki a Polacy

To, że angielski jest dziś niekwestionowanym liderem na świecie nie dziwi nikogo. To międzynarodowy język biznesu, kultury i komunikacji. I na dodatek uznawany jest za najłatwiejszy język do nauki. Dlatego nie ma się co dziwić, że jest to najpopularniejszy język, którego uczą się Polacy. Jego ogromna popularność w Polsce wiąże się z latami 90 – tymi XX wieku, kiedy zaczął wypierać ze szkół język rosyjski. Stąd młode pokolenie włada językiem angielskim zdecydowanie lepiej niż ich rodzice. Jednak popularność angielskiego w naszym kraju nie wzięła się znikąd. Nie przez przypadek jest to język urzędowy Stanów Zjednoczonych, jednej z największych potęg gospodarczych świata. Wśród innym popularnych języków w naszym kraju drugie miejsce zajmuje język rosyjski. Przy czym warto zauważyć, że jedynie w pokoleniu 40+. Młodsi raczej deklarują niemiecki czy hiszpański. To dobry trend. W końcu są to języki urzędowe Unii Europejskiej, które na pewno podczas kontraktów zagranicznych czy biznesowych są bardzo przydatne. Jednak czy wiesz jakich języków obcych warto się uczyć? Nie chodzi tu wyłącznie o to, aby móc się porozumieć w nim, ale aby poszerzyć swoje horyzonty. Tym bardziej że aż 40% naszych rodaków zna tylko swój język ojczysty.

Jakiego języka warto się uczyć dziś?

Okazuje się, że nie jest nim angielski. Dziś warto zainwestować czas i talent po to, aby nauczyć się języków rzadkim. Jednym z nich jest język chiński. To język, którym posługuje się najwięcej osób na całym świecie. Według szacunków jest to ponad miliard osób. Jeśli więc chcesz mieć w ręku atut na rynku pracy, zacznij uczyć się języka chińskiego. Kolejny język, który należy znać i w którym drzemie potencjał to hindi. Dlaczego warto znać ten język? Z różnych powodów. Jednak najważniejszym w aspekcie naszej kariery jest to, że najwięksi giganci na rynku właśnie tam mają swoje fabryki. Poza tym to kraj z ogromnymi możliwościami i lepiej jest nie przegapić takiej możliwości pracy. Obecnie osoby znające hindi to najbardziej poszukiwani kandydaci na atrakcyjne finansowo stanowiska pracy. To trudny język, jednak należy do tej grupy języków, które dziś uznawane są za najbardziej przyszłościowe. Jak widać więc, to jakie języki są dziś popularne w naszym kraju niewiele ma wspólnego z tym, jakie są potrzeby rynku.

Umiejętność posługiwania się językami obcymi to obecnie jedna z najważniejszych cech. Dlatego to, czy warto uczyć się języków obcych jest oczywiste. Inną zupełnie kwestią jest to, jakich języków się uczymy i które są w Polsce najpopularniejsze. Dlatego warto poszukać kursów językowych tych języków, które dziś jeszcze nie są tak popularne w naszym kraju. Bo zapotrzebowanie na osoby znające je stale rośnie. I jak na razie nic nie wskazuje na to, aby trend miał się zmienić. To nie tylko perspektywa pracy za granicą, ale i w naszym kraju jak chociażby przy tłumaczeniach czy szkołach językowych. A ta wiedza raz zdobyta z pewnością zaprocentuje. Tym bardziej że coraz więcej osób na świecie dostrzega potencjał, który drzemie w językach. Dzięki nim nie tylko możesz ruszyć na podbój świata, ale i poznać nowych ludzi, z różnych zakątków świata. Naprawdę warto!

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 4]