Najbogatsze państwa świata
30 marca, 2019W kręgu pieniędzy i bogactw naturalnych
Europa, Ameryka Północna, Australia, a może Chiny? Który kontynent dominuje wśród najbogatszych? A najbogatsze państwa świata, gdzie się znajdują, jak faktycznie żyje się tam obywatelom, skąd czerpią swoje bogactwo, czy faktycznie nie ma tam biedy? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Podstawową kwestią sporną, na jaką natkniemy się już na początku będzie kryterium, jakie chcemy przyjąć, decydując o miejscach, jakie powinny zająć poszczególne państwa świata w hierarchii bogactwa. Już pytając kilku osób, zauważysz, że tylko opinii o czołówce najbogatszych państw świata, ile osób. Wchodząc na strony internetowe wcale nie jest lepiej. W jednym zestawieniu na pierwszym miejscu znajdziemy Stany Zjednoczone, w innym z kolei będzie zwyciężał Katar.
Co można uznać za bogactwo?
Jak więc to tak naprawdę jest z tym bogactwem? Otóż bardzo prosto. To zależy, jakie kryteria bogactwa przyjmiemy. Możemy zrobić ranking krajów, które dysponują największym bogactwem w postaci zasobów naturalnych, albo rankingiem, w którym liczyć się będzie ilość posiadanego złota. Niektórzy za największe bogactwo uznają potencjał ludnościowy, a jeszcze inni zaawansowanie technologiczne bądź gospodarcze. Pojęcie bogactwa jest pojęciem względnym, a najlepszym przykładem na to, że w większości zestawień wartość danego kraju podaje się w dolarach amerykańskich, a jak wiemy wartość pieniądza jest bardzo zmienna.
Szacunki łączce kilka wskaźników
Najlepiej wypadają te rankingi, które pozwalają połączyć kilka wskaźników mogących tworzyć bogactwo danego państwa. Na wskaźniki, którymi sugeruje się Bank Światowy składają się:
kapitał naturalny (surowce mineralne, lasy, wody, itp.);
kapitał ludzki (liczony, jako poziom średnich zarobków w ciągu życia jednostki);
kapitał wytworzony (infrastruktura drogowa, kolejowa, budynki, itp.);
aktywa zagraniczne netto.
Zgodnie z założeniami Banku Światowego do najbogatszych państw świata należy zaliczyć
To słynne PKB
Jednakże zdecydowanie najpopularniejszym kryterium, na podstawie, którego wylicza się bogactwo danego kraju jest PKB, czyli rozszyfrowując skrót- Produkt Krajowy Brutto. Czym jest ten słynny już skrót? Stanowi on podstawowy miernik efektów pracy danego społeczeństwa i jest liczbowym wskaźnikiem wartości dóbr i usług wytworzony przez podmioty (jednostki i firmy) działające na terenie danego kraju w danym czasie (najczęściej jest to jeden rok).
Wykorzystanie PKB jest najpopularniejszym sposobem na tworzenie rankingów najbogatszych państw świata. Najszerzej znanym rankingiem jest listwa tworzona przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, według którego kolejność wśród najbogatszych państw świata przedstawia się następująco:
Miejsce 1:
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
wartość PKB: 19,4 bln USD;
liczba ludności: 326 mln osób.
USA to światowy hegemon, który swoja pozycję lidera najbogatszych państw świata dzierży niezmiennie od kilku dekad. Do tej pory jego pozycja była do tego niepodważalna, ale już od kilku lat Stany Zjednoczone zaczynają czuć na plecach oddech innych światowych gospodarek, m.in. Chin i Indii. Gospodarka USA od kilku lat wyhamowuje, a jej rynki przechwytuje konkurencja. Produkcja w wielu przypadkach została przeniesiona do Azji, a same Stany Zjednoczone opierają się w większości na tworzeniu nowych technologii.
Korzenie bogactwa Stanów Zjednoczonych tkwią w rolnictwie, ale rzeczywiste zyski Amerykanie zaczęli osiągać dopiero po rozwinięciu takich gałęzi przemysłu jak sektor samochodowy, naftowy czy stalowy. Ogromna powierzchnia kraju zapewnia stały dostęp do wielu surowców naturalnych, m.in. ropy, złota czy gazu ziemnego.
Miejsce drugie: Chiny
wartość PKB: 12,01 bln USD;
liczba ludności: 1,39 mld osób.
Chiny stanowią najdynamiczniej rozwijającą się gospodarkę światową. Ogromne różnice jakie dzielą go od pozostałych państw, znajdujących się w pierwszej dziesiątce najbogatszych państw świata wynikają głównie ze sporego eksportu surowców mineralnych, jakie w swoich granicach ma Państwo Środka. Chiny stanowią głównego eksportera węgla kamiennego, ale spore ilości wydobywa się także gazu ziemnego oraz ropy. Jednakże to nie wszystko, ogromna gospodarka pozwala na coroczne zwiększanie eksportu wyrobów przemysłowych, typu tekstylia, zabawki, maszyny czy nawet środki transportu.
Miejsce trzecie: Japonia
wartość PKB: 4,87 bln USD;
liczba ludności: 126,4 mln ludności.
Kolejny zwijający się gigant w naszym zestawieniu. Od wielu lat pozycja Japonii była niepodważalna i nikt nie podziewał się, jeszcze 10 lat temu, że ktokolwiek będzie mógł jej zagrozić. Niebezpieczeństwa nie spodziewano się zwłaszcza ze strony Chin, a to właśnie one kilka lat temu usunęły Japonie z drugiego miejsca w rankingu najbogatszych państw świata.
Głównym źródłem bogactwa tego kraju obecnie jest produkcja samochodów osobowych. Takie marki jak Honda, Nissan, Toyota, Suzuki, Mazda czy Mitsubishi to jedne z najpopularniejszych samochodów na świecie i wszystkie pochodzą z tych zaledwie kilku wysp. Jednakże przemysł samochodowy to nie wszystko, Japonia ma także wysoko rozwinięty przemysł elektromaszynowy oraz elektroniczny, a na stałe zwiększanie zysków ma ogromny wpływ niezwykle wysoko rozwinięta kultura pracy. Wszystko jednak rujnowane jest przez postępujące starzenie się społeczeństwa, które w perspektywie, prawdopodobnie doprowadzi do dalszego obniżania się pozycji Japonii w rankingu najbogatszych państw świata.
Miejsce czwarte: Niemcy
wartość PKB:3,68 bln USD;
liczba ludności: 82,7 mln osób.
Miejsce czwarte to dopiero pierwsza gospodarka Europy i co ciekawe jeszcze nie tak dawno zajmowała ona trzecie miejsce, a można się prawdopodobnie spodziewać, iż z podobnych przyczyn, jak Japonia, będzie ona nadal spadała w rankingu najbogatszych państw świata. Starzenie się społeczeństwa jest nieubłaganym czynnikiem degradującym każdą, nawet najsilniejsza gospodarkę.
Podstawowym elementem gospodarki niemieckiej jest przemysł samochodowy, narzędziowy oraz maszynowy, jednak tak jak w przypadku USA, rzeczywista produkcja w sporej ilości została przeniesiona do Chin i innych krajów azjatyckich, gdzie siła robocza jest zarówno tańsza, jak i przede wszystkim lepiej dostępna niż w Europie. Ważnym elementem gospodarki krajowej jest także rolnictwo, szczególnie sektor produkcji piwa.
Miejsce piąte: Wielka Brytania
wartość PKB:
liczba ludności: 65,6 mln osób.
Wielka Brytania swoją kluczowa pozycje w rankingu najbogatszych państw świata zawdzięcza wielu czynnikom składowym. Mocarstwowa pozycja imperium kolonialnego do II wojny światowej, brak zniszczeń wojennych, uprzywilejowana pozycja w Unii Europejskiej, de facto posiadanie sporych wpływów w wielu, byłych państwach kolonialnych, w połączeniu z dobrze prosperującym rolnictwem oraz dość dobrymi złożami roby naftowej oraz gazu ziemnego skutkują stabilnym, piątym miejscem.
Wiele osób szacuje, że zapowiadany Brexit wpłynie na osłabienie pozycji Wielkiej Brytanii, w przyszłych zestawieniach najbogatszych państw świata.
Miejsce szóste: Indie
Wartość PKB: 2,61 bln USD;
liczba ludności: 1,3 mld ludności.
Postępująca od końca XX w. prywatyzacja sektora gospodarki państwowej wpłynęła na polepszającą się sytuację państwa. Jeszcze 15 lat temu Indie znajdowały się bardzo daleko w rankingu najbogatszych krajów świata, a teraz rozpychają się wręcz łokciami wśród pierwszej dziesiątki, mając uzasadnione podstawy do wyprzedzenia kolejnych państw.
Główne gałęzie gospodarki Indii to rynek usług, rolnictwo, przemysł samochodowy, tekstylny, żelaza i stali oraz chemiczny. Co ciekawe duże zyski generuje także przemysł filmowy. Indie są także potentatem w branży filmowej oraz w dużym stopniu inwestują w energię odnawialną.
Miejsce siódme: Francja, 2,58 bln USD.
https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-francuski/
Miejsce ósme: Brazylia, 2,05 bln USD.
Miejsce dziewiąte: Włochy, 1,93 bln USD.
Miejsce dziesiąte: Kanada 1,65 bln USD.
Pozycja Polski
Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozycja Polski to 23 miejsce w rankingu najbogatszych państw świata z PKB całkowitym na poziomie 1, 12 bln USD.

Na imię mam Marcin i urodziłem się w Olsztynie, choć od 6 lat mieszkam i pracuję w Białymstoku. Z wykształcenia jestem tłumaczem języka włoskiego, z zamiłowania pisarzem. Od dziecka lubiłem pisać, a dziś moje doświadczenie i wiedza z różnych dziedzin sprawia, że chętnie dzielę się z wami moimi spostrzeżeniami. Swoją prace bardzo lubię, bowiem dzięki niej poznaję nowych ludzi i wciąż mogę odkrywać nowe możliwości, które mi daje. Poza pracą lubię poczytać dobrą książkę i obejrzeć film w gronie przyjaciół.