Język arabski – co powinieneś o nim wiedzieć?

Język arabski – co powinieneś o nim wiedzieć?

18 lipca, 2022 Wyłączono przez Piotr Cieślak

Język arabski to jeden z tych fascynujących języków świata, które wciąż mają przed nami tajemnice. Dlatego nadal są dla nas zagadką. Czy jednak jest to przeszkodą przed jego poznaniem? Absolutnie nie. Jest wiele powodów dla których warto się go uczyć i poznawać z bliska. W końcu do odważnych świat należy, czyż nie? Dla wielu osób samo poznawanie arabskiego nie jest tak fascynujące jak jego nauka. To prawdziwe wyzwanie dla nas, Europejczyków. W końcu to język obcy bardziej niż inne nam obcy. Niepodobny do angielskiego czy niemieckiego, których uczymy się najchętniej. Jednak warto zacząć się go uczyć i wiedzieć o nim o wiele więcej niż dziś. Co warto wiedzieć o języku arabskim? Oto kilka słów w tej kwestii.

Kilka faktów o języku arabskim

Arabski uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i zarazem najtrudniejszych języków świata. Ma bogatą historię, która sięga czasów starożytnych. Jego wyjątkowe dźwięki, wspaniały styl oraz oryginalne pismo nadają mu charakteru absolutnie niepowtarzalnego. To dlatego jest tak miły dla ucha i kojarzy nam się z tajemniczym światem wprost z baśni tysiąca i jednej nocy. To także jeden z najpopularniejszych języków świata, choć rzadko uczy się go w szkole w naszej części świata. Na przestrzeni wieków tak mocno zaznaczył swoją obecność, że jego ślady są widoczne też w innych językach. Niewiele osób wie, ale arabski jest językiem urzędowym w 26 krajach świata. To m.in. język Zjednoczonych Emiratów Arabskich i niemal wszystkich krajów Półwyspu Arabskiego. Aż 420 milionów ludzi posługuje się nim na co dzień! Jego współczesna odmiana uznawana jest za piąty język na świecie. Jest tak różnorodny, że posiada aż 30 odmian i mnóstwo regionalnych dialektów. Sam język arabski jest niezwykle istotny dla wszystkich wyznawców islamu, W tym właśnie języku zapisano Koran, świętą księgę muzułmanów. Dlatego nie sposób go nie docenić w dzisiejszych czasach. Co ciekawe, język ten mało zmienił się na przestrzeni wieków. Zatem, jak można go nie znać?

Warto przeczytać: Czy język grecki jest trudny?

Kilka słów o historii języka Arabów

Niewiele osób wie, ale język arabski ma 1500 lat. Jego korzenie sięgają szóstego wieku naszej ery. Co prawda jego początki sięgają jeszcze wcześniej, rozpowszechniony został przez bliskowschodnie plemiona. Okazuje się, że pierwszy zapis przypominający pismo arabskie datowany jest na pierwszy wiek naszej ery. Arabski należy do grupy języków semickich. Tyle tylko, że większość z tych języków dziś już nie istnieje, jak np. fenicki czy egipski. Przez wielowiekową obecność na arenie międzynarodowej arabski bardzo mocno oddziaływał na inne języki. Szczególnie wyraźnie to widać w języku angielskim, a nawet w polskim. Jego znaczenia nie da się nie docenić. Zwłaszcza w świecie islamu, w którym zdobył taka pozycję jak łacina w Europie. Zatem, jak się go nie uczyć?

Czy warto uczyć się arabskiego?

Oczywiście, że tak. Nie tylko dlatego, że jest to wyjątkowy język obcy. Dziś nauka języków obcych jest tak oczywista jak języka ojczystego. Dzięki temu możemy nie tylko podróżować, ale i pracować w dowolnym miejscu na świecie. Zanim jednak podejmiesz decyzję o nauce tego języka, warto naprawdę poznać go bliżej. Dla niektórych może bowiem okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Bo nauka arabskiego jest naprawdę fascynującą przygodą. Jednak warto uzbroić się w cierpliwość i naprawdę tego chcieć. Osoby, które nie mają zacięcia językowego mogą skapitulować już na początku. Jeśli jednak jego nauka jest Twoim marzeniem, warto poznać język, którym mówi niemal pół miliarda osób na świecie. Nauka arabskiego może być naprawdę ekscytująca. To nie tylko nauka nowego języka, ale i nowego alfabetu.

Nie wszyscy wiedzą, ale alfabet arabski składa się z 18 podstawowych znaków i 28 liter. Czy to jednak oznacza, że jest trudny? Wcale niekoniecznie. Opanowanie zasad pisma arabskiego w praktyce zajmuje kilkanaście dni. Najtrudniejszą rzeczą jest opanowanie pisania od prawej do lewej. To właśnie dlatego wydaje się on trudny, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Wystarczy zmienić nastawienie, a reszta pójdzie już łatwo. A jak z nauką alfabetu i całą resztą? Sprawdzamy!

Czy język arabski jest trudny do nauki?

Okazuje się, że wcale nie. Co prawda jest językiem, w którym znajdziemy wiele zapożyczeń i wpływów innych języków, ale jest on możliwy do opanowania. I to nawet można określić, że w stopniu biegłym. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, poznajmy jeszcze kilka ciekawostek o nim. Otóż, na jego obecny kształt wpłynęło wiele innych języków. Możemy w nim zauważyć wpływ języka perskiego, aramejskiego jak również angielskiego czy francuskiego. Okazuje się bowiem, że wszędzie tam, gdzie pojawiali się Arabowie, pozostawiali niejako cząstkę swego języka. Dziś widać to chociażby w słownictwie czy nawet w gramatyce. Ale wróćmy do tematu. Już wiemy, że pismo i alfabet nie jest wcale trudne. A gramatyka? Możecie być zaskoczeni, ale naprawdę jest prosta! Nie znajdziemy tu karkołomnych konstrukcji gramatycznych ani dwudziestu czasów, które trzeba opanować jak np. w angielskim.

I jeszcze coś, co warto wiedzieć o tym języku. Po pierwsze nie musisz kurczowo zachować szyku zdania, i tak Cię zrozumieją. Po drugie pamiętaj, że czasownik „być” w czasie teraźniejszym tu nie istnieje. Fajne? Jasne, że tak! Tym bardziej że zdecydowanie przyspiesza to proces nauki i opanowanie podstawowych zasad językowych. W praktyce oznacza to, że znając podstawy i trochę słówek możesz zacząć swobodnie mówić w tym języku! I nadal uważasz, że to trudny język? W zasadzie nie istnieją przecież języki z natury trudne czy łatwe. Wszystko tak naprawdę zależy od nas samych, Jeśli do nauki języka składania nas autentyczna ciekawość i chęć poznania nowej kultury, nauka przyjdzie łatwo. Jeśli jednak nie jest ci z danym językiem po drodze, nie „czujesz” go, nawet najlepsze kursy językowe nic nie dadzą. I nie ma w tym nic odkrywczego.

Piąty język używany na całym świecie

Co prawda wydaje się, że to trudny język do nauki, tak naprawdę wcale taki nie jest. W przeciwnym wypadku nie były jednym z najpopularniejszych języków świata. Według rankingów zajmuje piąte miejsce jako język, którym posługuje się najwięcej osób. Może w naszej szerokości geograficznej trudno w to uwierzyć, ale to prawda. Dlatego znajomość tego języka stawia nas w czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników. Znając ten język możesz wyjechać do szkoły albo do pracy zagranicą. Jednym z najlepszych miejsc do nauki tego języka jest bez wątpienia Dubaj. To miasto, w którym samo przebywanie podnosi nas na wyższy poziom luksusu. To bogate miasto, zawsze tętni życiem i można w nim po prostu stać się jego częścią. To także idealne miejsce do nauki języka. W wolnej chwili warto zobaczyć jedną z najpiękniejszych plaż świata i wyskoczyć na luksusowe zakupy. Czyż można chcieć więcej? Oczywiście.

Dubaj to nie tylko fantastyczne miejsce do nauki, ale i do pracy. To jedno z tych miejsc, które znajduje się w czołówce największych centrów biznesowych na świecie. Oferuje nie tylko fantastyczne warunki pracy, ale i imponujące zarobki. W takich sektorach jak energetyka, finanse, biznes czy transport lotniczy to gwarancja fantastycznej pracy i płacy. Nie ma się czemu dziwić, że miasto to przyciąga wszystkich ambitnych ludzi, którzy pragną zrobić międzynarodową karierę. Społeczność miasta jest niesamowicie zróżnicowana. Na ulicy można usłyszeć dosłownie wszystkie języki świata. Czy to oznacza, że wystarczy znać wszystkie inne i można się w tym wielkim mieście odnaleźć? Wcale nie. Jednak sam wyjazd do Dubaju może być prawdziwym szokiem dla osoby, która nie zna tej kultury.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Bez wątpienia to, że mimo ogromnego postępu cywilizacyjnego zawsze to będzie kraj islamski. Tu nowoczesność miesza się z religią, która jest bardzo mocno zakorzeniona w codzienności. Arabowie to osoby żyjące według zaleceń Koranu i postępujące zgodnie z jego zasadami. I nie ma znaczenia, że jest to prezes światowego koncernu czy zwykły sprzedawca w sklepie. Dlatego wyjeżdżając do pracy w te rejony warto poznać bliżej kulturę, tradycję i religię. Bez tego trudno będzie odnaleźć się w tej wyjątkowej cywilizacji, w której nowoczesność łączy się z historią.

Jak widać nauka języków obcych to nie tylko nowe możliwości, ale i odkrywanie nowych ludzi. Poznawanie krajów islamskich może być niezwykle ekscytującą przygodą, tak jak i ich języka. Poznać język to nie tylko się go nauczyć, ale także poznać religię i kulturę. Dzięki temu odkrywanie nowych lądów i nawiązywanie nowych kontaktów będzie łatwiejsze.

Znajomość języków ułatwia nam komunikację jak również jest doskonałym treningiem dla nas samych. Dzięki temu nasz mózg uczy się nie tylko nowych słówek czy zasad gramatycznych. Doskonali tez umiejętności myślenia w innym języku. Dlatego jeśli znasz już angielski czy francuski, warto otworzyć się na nowy. Arabowie to naprawdę przyjaźni ludzie. Odłóżmy na bok stereotypy i nieprawdziwe opinie i zaufajmy swojemu instynktowi. Okaże się, że to nacja, którą naprawdę warto poznać bliżej. Niesamowita kultura, sztuka i język sprawiają, że bliski czy daleki wschód może okazać się nam bliższy niż nam się wydawało. A nic tak nie zbliża ludzi jak znajomość tych samych języków. Mniej lub bardziej obcych. Warto o tym się przekonać i dołączyć do niemal półmiliardowej społeczności na całym świecie.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]