Jak zostać freelancerem?

Jak zostać freelancerem?

6 czerwca, 2020 Wyłączono przez Piotr Cieślak

Marzysz o rzuceniu pracy i założeniu własnego biznesu? Nie tak szybko! Budowanie kariery freelancera podczas pracy na pełny etat jest trudne, ale możliwe. Pamiętam czasy, kiedy sam tak pracowałem i po kilku miesiącach musiałem podjąć trudną decyzję – przechodzę na pełny etat w swojej firmie lub rezygnuję z freelancingu. Myślę, że zrobiłem dobrze.

Działanie jednocześnie w dwóch firmach jest możliwe, dzięki elastyczności i kreatywności. Jesteś bardzo kreatywny, prawda? Uniezależnienie się od szefa na pewno ciągnie Cię do freelancingu.

Zanim porzucisz swoją aktualną pracę, użyj trochę pokładów kreatywności, żeby zacząć budować karierę freelancera podczas zarabiania w pełnoetatowej pracy. Największym plusem założenia firmy i jednoczesnej pracy na etacie, są bardzo niskie składki. ZUS opłaca za Ciebie pracodawca, a miesięczne wydatki w 2015 roku to jedynie 270 złotych. To bardzo kusząca perspektywa, aniżeli porzucenie etatu i płacenie małego Zusu.

Chcesz stworzyć z freelancingu zajęcie pełnoetatowe i uczynić je swoim stylem życia, a nie tymczasowym sposobem do pozyskania klientów i zaoszczędzenia pieniędzy przed „pełnoetatówką”? Te porady z pewnością są dla Ciebie.

Twoje możliwości

Przekonaj swojego obecnego przełożonego, że praca zdalna będzie użyteczna dla firmy. Przypomnij mu, że jest ona mniej stresująca, a pracownicy są bardziej skupieni. Powiedz, że marnujesz mnóstwo czasu na dojazdy.

Praca zdalna pomoże zaoszczędzić pieniądze pracownikom i nie wpływa znacząco na obniżenie jakości wykonywanych usług. Koncentracja na potrzebach przełożonego, a nie na swoich własnych, pomoże Ci uzyskać pozytywną odpowiedź.

Po uzyskaniu zgody upewnij się, że mądrze korzystasz z ofiarowanego Ci czasu. Łatwo jest go przespać lub zmarnować na oglądanie wieczornych wiadomości. „Tylko ten jeden raz”, ale „ten jeden raz” ma w zwyczaju wkradać się do codzienności i zabierać cenne chwile. Stwórz sobie plan dnia i restrykcyjnie go przestrzegaj. Poświęcaj sporo czasu na studiowanie marketingu i doskonalenie swoich umiejętności tłumaczeniowych. Czas nie jest z gumy, dlatego musisz go maksymalnie wykorzystać.

Postępuj zgodnie z zasadami

Freelancing może być bardziej ekscytujący od Twojej codziennej pracy, jednak w trakcie dnia pamiętaj, by nie przesadzać z ilością godzin spędzonych przy komputerze.

Zgodnie z wytycznymi określonymi przez przełożonego i swoim zawodowym kodeksem, przed przeprowadzką na własny interes dbaj, by dzień pracy trwał tak długo, jak chcesz. Jeśli nie możesz tego zrobić, postaraj się konsultować z szefem zarządzanie Twoim czasem, w przeciwnym wypadku będziesz musiał zachować w sekrecie prowadzenie firmy. Większość przełożonych niechętnie patrzy na załatwianie swoich interesów w trakcie dnia pracy.

Bądź elastyczny

Wykorzystuj chwile wolnego czasu na prowadzenie własnego biznesu. Masz pół godziny przed wyjściem do pracy? Wysyłaj maile. Pełna godzina na obiad? Weź na wynos i pisz na firmowej stołówce. Masz zaplanowaną rozmowę? Znajdź spokojne miejsce do jej przeprowadzenia. Ja używam słuchawki bluetooth z samochodu, dzięki temu łatwo mogę robić notatki.

Masz dwie godziny wolnego po położeniu dzieci spać? Dwie godziny nieprzerywanego pisania? Brzmi świetnie. Bierz się do roboty i tłumacz jak najwięcej.

Używaj przenośnego sprzętu

Kup sobie dużą torbę na komputer, a jeszcze lepiej laptop,  w którym będziesz trzymał przenośny sprzęt i materiały badawcze, jakich potrzebujesz. Pozwala to pracować nad prywatnymi projektami w przerwie na obiad czy w kolejce do lekarza lub w każdej innej chwili, kiedy mamy dodatkowy czas z dala od domu.

Zrób listę pięciu narzędzi, które są potrzebne w Twojej pracy i umieść je na swoim przenośnym zestawie do pracy. Bierz go ze sobą wszędzie, żebyś zawsze był przygotowany. Dla mnie jest to komórka, laptop i słuchawki, umożliwiające działanie w skupieniu. Wszystkie materiały gromadzę w jednym miejscu na dysku wirtualnym.

Zadbaj o wsparcie

Jeśli masz małe dziecko, Twoje poranki, wieczory i weekendy są o wiele bardziej chaotyczne niż tych, którzy mogą się skupić wyłącznie na pracy. Pomyśl, kto może doglądać dzieci, zmywać naczynia albo sprzątać dom, a następnie poproś go o to. Dzięki temu uzyskasz trochę czasu na tłumaczenie.

Ponownie upewnij się, że odpowiednio wykorzystujesz czas na tłumaczenia, marketing i inne podstawowe zadania freelancera. Surfowanie po sieci się nie liczy. W tym celu sprawdzają się programy mierzące czas pracy spędzany przed komputerem i zadania, którymi się zajmowałeś.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]