Proces nauki niekiedy bywa mozolny i trudny, a poparty brakiem motywacji nie przynosi żadnych efektów. Dzięki zabawom z językiem obcym możliwe jest nie tylko przyjemne spędzenie czasu, ale także zyskanie sposobu na zdecydowanie sprawniejsze nabywanie nowej wiedzy.
Badania psychologiczne wielokrotnie wykazywały, że nieświadomie jesteśmy w stanie przyjąć większą dawkę informacji, niż po skupieniu się na danym zagadnieniu i próbowaniu jego zapamiętania. Okazuje się, że niekiedy koncentrując się na innym zajęciu, jednocześnie wykonując inne, osiągany rezultat w postaci pogłębienia wiedzy jest wyższy. Dlaczego zatem nie wykorzystać tego faktu i nie wpleść do sposobu nauki zabawy z językiem obcym?
Radość z gier wideo
Dzieci, ale również dorośli, którzy lubią spędzać wolny czas przy graniu w gry wideo, w bardzo łatwy sposób mogą czerpać również inne korzyści. Poza radością i przyjemnym przesiadywaniem przy komputerze czy telewizorze, możliwe jest też połączenie zabawy z językiem obcym.
Najprostszym sposobem jest zmiana języka gry, w którą dziecko lubi grać. Dzięki zapamiętaniu lokalizacji poszczególnych poleceń, komend czy ustawień, nawigowanie przy użyciu innego języka nie powinno sprawić zbyt wielu problemów, a dzięki temu można nauczyć się nowego słownictwa. Co więcej, gry fabularne, które są oparte na opowieściach i obejmują autentyczne dialogi, mogą pomóc w ćwiczeniu umiejętności czytania i konwersacji.
Z drugiej strony, popularne ,,strzelanki”, z kamerą ustawioną w perspektywie pierwszej osoby również mogą pomagać w nauce języka. W Szwecji przeprowadzono badanie na chłopcach, którzy kilka godzin dziennie spędzali nad grą ,,World of Warcraft”. Okazało się, że w ten sposób poprawiła się nie tylko ich znajomość słownictwa w języku angielskim, ale także pewność jego użycia. Okazuje się, że zabawa z językiem obcym w takiej formie przynosi wymierne korzyści.
Jakby tego było mało, twórcy gier wideo nieświadomie dają możliwość graczom na szlifowanie nabytych już umiejętności. Ponownie idąc przykładem gier fabularnych, kiedy dana misja zakończy się niepowodzeniem, należy wykonać ją od początku, dzięki czemu możliwe jest ponowne wypowiedzenie, przeczytanie czy usłyszenie danych zwrotów w języku obcym, co z kolei w prostej linii prowadzi do ponownego kształcenia nawyków językowych.
Karaoke
Jedną z najczęściej polecanych zabaw z językiem obcym jest śpiewanie przy pomocy wyświetlanego tekstu. Jest to praktyka polecana głównie osobom, które kojarzą ze słuchu dane piosenki, a następnie za pośrednictwem płynnie wyświetlanych treści potrafią je odśpiewać, ale dzieci również mogą znaleźć w tym frajdę, a przy tym uczyć się nowych słów. Dzięki wizualnemu przedstawieniu tekstu, próba śpiewania jest zdecydowanie łatwiejsza do wykonania, a dodatkowo znacznie łatwiej przychodzi zapamiętanie danych wyrazów.
W przypadku najmłodszych, dobrą praktyką jest próba śpiewania piosenek przy melodii znanych z bajek, np. Disney’a. W ten sposób dzieci nie tylko przypominają sobie ich brzmienie dzięki oglądaniu w telewizji, ale dodatkowo mogą dowiedzieć się, jak brzmią i co oznaczają słowa zawarte
w treści.
Oglądanie filmów
Choć w przypadku każdej poszczególnej osoby definicja dobrego kina może się różnić, wszyscy kochają spędzać czas przy oglądaniu filmów. Zagubienie się w wyreżyserowanej opowieści to dobra ucieczka od rzeczywistości i, jak się okazuje, dobry sposób na zabawę z językiem obcym. Co najlepsze, tego typu naukę można zastosować do niemal każdego rodzaju filmu – od długometrażowych
i fabularnych, aż po krótkometrażowe, opowiadające o niezbyt rozszerzonej sytuacji.
W przypadku nauki z dziećmi, dobrą praktyką jest podwójne odtwarzanie filmu w języku obcym. Za pierwszym razem włączane są napisy, dzięki którym możliwe jest słuchowe zapoznanie się z brzmieniem poszczególnych wyrazów, zwrotów czy wypowiedzi. Za drugim razem napisany są wyłączane, a dzieci mają za zadanie jak najwięcej zrozumieć z usłyszanych treści. O ile nie jest to film poświęcony konkretnemu, technicznemu zagadnieniu, efekty w takim przypadku z reguły widoczne
są bardzo szybko.
Jeśli dana osoba czuje się pewniej, polecaną zabawą z językiem obcym jest zamiana języka ojczystego w filmie na język oryginalny. Pozwoli to skonfrontować ucznia z tekstem pisanym
i dźwiękowym. W takich sytuacjach możliwe jest automatyczne zrozumienie wypowiadanych treści, zaś w przypadku nieporozumień, wystarczy zatrzymać film i zapisać dane wyrazy, po czym sprawdzić ich znaczenie.
Dodatkowe wskazówki względem zabaw z językiem obcym w postaci filmów:
1. Na początku wybieraj filmy fabularne, które są łatwe do śledzenia i odczytywania napisów, proste filmy akcji lub filmiki specjalnie przeznaczone dla dzieci
2.Warto postawić również na krótkie seriale, które trzymają się jednego wątku i odznaczają się podobną fabułą w każdym kolejnym odcinku
3.Warto również prześledzić zasoby portalu YouTube, na którym bez problemu można odnaleźć obcojęzyczne serie filmików
Gry słowne zabawą z językiem obcym
1. Wybierz długie słowo w języku, którego chcesz się uczyć lub uczyć inną osobę (im dłuższe tym lepsze). W ciągu trzech minut należy napisać tyle słów, ile to tylko możliwe, składających się jedynie z liter zawartych w tym wyrazie.
2. Klasyczny wisielec, oparty na zabawie z językiem obcym. Zasady są proste i wszystkim znane – wymyślamy długie słowo i drogą eliminacji podajemy litery, które mogą się w nim znajdować. Wraz z kolejnymi pomyłkami, rysujemy kolejne linie, które w ostateczności tworzą wisielca.