Egzaminy cambridge dla dzieci – jak przygotować dziecko do tego wyzwania?
29 marca, 2019Egzaminy Cambridge dla dzieci – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!
Z każdym rokiem rodzice coraz mocniej zdają sobie sprawę z tego, że należy jak najszybciej rozpocząć nauczanie języków obcych wśród dzieci. Im wcześniej zainteresujemy dzieci nauką, tym łatwiej w późniejszych latach przyjdzie im przyswajanie bardziej skomplikowanej wiedzy. Jednak sama nauka języka angielskiego w szkole podstawowej to nie wszystko – a do nadrobienia mamy jeszcze sporo. W skali całego świata Polacy nie mają się czego wstydzić – jesteśmy na 13. miejscu, jeśli chodzi o poziom znajomości języka angielskiego, jednak w skali Europy widać wyraźniej, że możemy jeszcze sporo poprawić: znajdujemy się bowiem na 11. miejscu w klasyfikacji Starego Kontynentu. A jak dodatkowo zachęcić dzieci do nauki języków obcych? Dobrym sposobem wydają się egzaminy Cambridge dla dzieci.
Na czym polegają egzaminy Cambridge dla dzieci i dlaczego mogą być istotnym elementem nauki?
Każdy, kto mierzy się z wysokim poziomem znajomości angielskiego wie, że z czasem pojawia się konieczność przystąpienia do egzaminu, który umożliwi uzyskanie odpowiedniego certyfikatu. Bez certyfikatu trudno o dostanie się na studia za granicą, jest to też często warunek niezbędny przy staraniach o pracę w wielu krajach. Trzeba też jednak pamiętać, że egzamin to również dobry kop motywacyjny – i z tego założenia wychodzą rodzice, którzy decydują się na egzaminy Cambridge dla dzieci.
Egzaminy Cambridge dla dzieci – testy bez presji i rygoru ocen
Egzamin – to brzmi dumnie. Jednak organizowanie egzaminu, którego zwieńczeniem byłaby ocena w skali liczbowej mogłaby mocno podciąć skrzydła i rozpocząć tak bardzo niepożądany wyścig szczurów – dlatego właśnie egzaminy organizowane przez Cambridge są wolne od ocen, a ich wyniki są przedstawione w formie tarcz.
W jakim wieku dzieci mogą przystąpić do egzaminu Cambridge?
Egzaminy Cambridge, znane również jako Cambridge English Qualifications (YLE) to testy, do których przystąpić mogą dzieci między 7. a 12. rokiem życia.
Jakie są rodzaje egzaminów Cambridge dla dzieci?
Egzaminy YLE są dostępne na trzech poziomach:
Pre A1 Starters (YLE Starters),
A1 Movers (YLE Movers),
A2 Flyers (YLE Flyers).
Chociaż każdy z egzaminów różni się poziomem i wymaganiami, to jednak egzaminy Cambridge dla dzieci zostały przygotowane w taki sposób, aby były w miarę podobne do siebie. Dlatego właśnie każdy z testów składa się z identycznych części:
Listening (słuchanie, część trwa między 20 a 25 minut w zależności od poziomu),
Reading and Writing (czytanie ze zrozumieniem i pisanie, część trwa miedzy 20 a 40 minut),
Speaking (część ustna, egzamin trwa między 5 a 9 minut).
Egzaminy Cambridge dla dzieci – specyfikacja poziomów:
poziom Pre A1 Starters (YLE Starters)
Ten egzamin jest przeznaczony dla najmłodszych i nie wymaga od uczniów opanowania języka na poziomie A1. Test jest przeznaczony dla dzieci, które mają za sobą ok. 100 godzin nauki języka (na ogół zgłaszają się do niego uczniowie w wieku 7-9 lat), a wymagania programowe to m.in.:
nazywanie kolorów,
nazywanie zwierząt i przyborów szkolnych,
odpowiadanie na najprostsze pytania na temat samego siebie w formie ustnej i pisemnej.
poziom A1 Movers (YLE Movers)
Egzamin przeznaczony jest dla uczniów, którzy posiadają poziom A1 według skali CEFR (poziom Beginner). Standardowo przystępują do niego uczniowie w wieku 8-10 lat, którzy mają za sobą ok. 175 godzin nauki języka angielskiego. Celem egzaminu jest zachęcenie do posługiwania się językiem obcym w sytuacjach życia codziennego, a zagadnienia poruszane na teście to m.in.:
- odpowiadanie na pytania o konkretne elementy w tekście słuchanym lub czytanym,
- rozumienie podstawowych tekstów użytkowych w języku angielskim,
- udzielanie odpowiedzi na pytania o sobie.
poziom A2 Flyers (YLE Flyers)
Egzamin YLE Flyers to najtrudniejszy z egzaminów Cambridge dla dzieci i służy sprawdzeniu, czy dziecko umie posługiwać się językiem na poziomie podstawowym. Zgodnie ze skalą Rady Europy, egzamin A2 Flyers przeznaczony jest dla dzieci znających język angielski na poziomie A2 – standardowo przystępują do niego uczniowie w wieku 10-12 lat, którzy odbyli ok. 250 godzin nauki języka angielskiego. Test sprawdza wiedzę z takich obszarów jak:
umiejętność zastosowania czasu przeszłego,
pisanie krótkich historyjek w języku angielskim,
zadawanie pytań.
Egzaminy Cambridge dla dzieci – jak wyglądają oceny?
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, egzaminy organizowane przez Cambridge nie posiadają sztywnej skali ocen, unika się również oceniania ich pod kątem „zdany”/”niezdany”. Uczniowie przystępujący do egzaminu mogą uzyskać maksymalnie 5 tarcz z każdej ze sprawdzanych części – łącznie jest ich 15. Uzyskane przez zdającego tarcze są umieszczane na certyfikacie, który następnie jest wysyłany drogą pocztową. W razie, gdyby dziecku nie poszło na egzaminie, nie dostanie ono informacji o niezaliczeniu, lecz informację o liczbie tarcz. A to z kolei da wskazówkę, co jeszcze należy poprawić i zachęci do dalszej nauki.
Kiedy organizowane są egzaminy Cambridge dla dzieci? Terminy i cena
Egzaminy Cambridge, ze względu na to, że są organizowane przez Cambridge z siedzibą w Wielkiej Brytanii, są tworzone właśnie przez tę instytucję – a to oznacza, że nie mogą odbywać się co tydzień, a czas oczekiwania na wyniki wynosi między 6 a 8 tygodni. Każdego roku organizowanych jest ok. 10 sesji egzaminacyjnych, przy czym są odbywają się one w różnych miastach Polski (nie tylko w Warszawie i Krakowie, lecz również w Kielcach, Częstochowie czy Szczecinie). Co ciekawe, istnieje możliwość organizacji egzaminu w danej szkole – jedynym warunkiem jest tylko to, aby znalazła się odpowiednia ilość chętnych. A o to nietrudno, bowiem egzaminy Cambridge są naprawdę coraz popularniejsze wśród najmłodszych!

Na imię mam Marcin i urodziłem się w Olsztynie, choć od 6 lat mieszkam i pracuję w Białymstoku. Z wykształcenia jestem tłumaczem języka włoskiego, z zamiłowania pisarzem. Od dziecka lubiłem pisać, a dziś moje doświadczenie i wiedza z różnych dziedzin sprawia, że chętnie dzielę się z wami moimi spostrzeżeniami. Swoją prace bardzo lubię, bowiem dzięki niej poznaję nowych ludzi i wciąż mogę odkrywać nowe możliwości, które mi daje. Poza pracą lubię poczytać dobrą książkę i obejrzeć film w gronie przyjaciół.