Czy warto inwestować w certyfikaty językowe?

Czy warto inwestować w certyfikaty językowe?

30 marca, 2019 Wyłączono przez Piotr Cieślak

We współczesnym świecie człowiek nieumiejący się dogadać w języku obcym budzi szerokie zdziwienie. I chociaż kładzie się coraz większy nacisk na pogłębianie znajomości języków (język angielski jest nauczany już na poziomie szkół podstawowych, zaś każdy student po zakończeniu edukacji musi legitymować się znajomością języka obcego na poziomie B2), to jednak wciąż Polacy mają kompleksy na punkcie swoich zdolności. Świadomość własnych umiejętności to jedno – ale liczy się przede wszystkim to, czy w naszym CV znajduje się certyfikat językowy. Sprawdźmy, czy warto inwestować w certyfikat!

Dlaczego certyfikat językowy jest aż tak istotny za granicą?

  • Dla studentów certyfikat poświadczający znajomość języka obcego to warunek niezbędny do wnioskowania o studia za granicą lub wyjazd w ramach Erasmusa. Uczelnie zagraniczne wymagają od swoich przyszłych studentów znajomości języka obcego w takim stopniu, by nie mieli oni problemów z barierą językową – a certyfikat daje jasność co do zdolności studenta.

  • Dla przyszłych pracowników certyfikat językowy to poważny atut przy szukaniu pracy za granicą. Polscy specjaliści już teraz są cenieni na świecie za swój fach, jednak ze względu na domniemaną nikłą znajomość języków obcych, trzeba udowodnić znajomość języka angielskiego. Pracownik z odpowiednim poziomem języka obcego może liczyć na pracę na kierowniczym stanowisku i liczne możliwości awansu.

Kto wydaje certyfikaty językowe?

Warto wiedzieć, że rzadko który język posiada tylko jeden certyfikat językowy. Bardzo często wyróżnić można kilka certyfikatów w ramach języka obcego (jak w przypadku angielskiego, gdzie mamy do czynienia z certyfikatami TELC, IELTS, TOEFL, FCE i innymi). W najpopularniejszych językach istnieją również certyfikaty specjalistyczne (np. biznesowe).

Czy aby uzyskać certyfikat językowy trzeba zapłacić?

Trzeba też mieć świadomość, że wydanie certyfikatu wiąże się z odpowiednią opłatą. Wiąże się to z tym, że egzaminy na certyfikat są organizowane za granicą (np. w Wielkiej Brytanii w przypadku egzaminu FCE), zaś koszt przystąpienia do egzaminu pokrywa wysyłkę, koszty przeprowadzenia testu i jego sprawdzenia przez wykwalifikowany personel. Opłata za egzamin jest podawana przez każdą z instytucji wydających certyfikaty i nie podlega zwrotowi (jest niezależna od rezultatu egzaminu).

Jaki poziom certyfikacji wybrać? Czy poziom B1 jest wystarczający do pracy za granicą?

Wybierając poziom egzaminu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę własne umiejętności – nie ma sensu mierzyć się z testem dla native speakerów, gdy dopiero co zaczęliśmy naukę języka. Warto jednak wiedzieć, że minimalnym poziomem certyfikatu, którym można się pochwalić przed pracodawcą, jest poziom B2. Dlaczego? Spójrzmy na wymagania dla każdego z poziomów:

Osoba na poziomie A1:

  • Rozumie i potrafi stosować potoczne wyrażenia i bardzo proste wypowiedzi dotyczące konkretnych potrzeb życia codziennego.

Osoba na poziomie A2:

  • Rozumie wypowiedzi i często używane wyrażenia w zakresie tematów związanych z życiem codziennym (na przykład podstawowe informacje dotyczące osoby rozmówcy i jego rodziny, zakupów, otoczenia, pracy).

Osoba na poziomie B1:

  • Rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w jasnych, standardowych wypowiedziach, które dotyczą znanych jej spraw i zdarzeń typowych dla pracy, szkoły, czasu wolnego itd.

Osoba na poziomie B2:

  • Rozumie znaczenie głównych wątków przekazu zawartego w złożonych tekstach na tematy konkretne i abstrakcyjne, łącznie z rozumieniem dyskusji na tematy techniczne z zakresu jej specjalności.

Osoba na poziomie C1:

  • Rozumie szeroki zakres trudnych tekstów, dostrzegając także znaczenia ukryte, wyrażone pośrednio.

Osoba na poziomie C2:

  • Osoba posługująca się językiem na tym poziomie może z łatwością zrozumieć praktycznie wszystko, co usłyszy lub przeczyta.

Certyfikat językowy – atuty tylko za granicą?

Chociaż wydawać by się mogło, że posiadanie odpowiedniego certyfikatu językowego oznacza same plusy za granicą – to jest to jednak błąd. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo języki obce wpływają na nasze życie w kraju, dlatego o certyfikacie językowym warto pomyśleć nawet wtedy, gdy nie zamierzamy się wyprowadzać za granicę.

Jakie atuty daje certyfikat językowy?

  1. Zwolnienie z lektoratów na uczelni

Każdy student wie, że oprócz zajęć dotyczących danego kierunku trzeba również odbyć odpowiednią ilość semestrów nauki języka obcego. Dla studentów posiadających niepotwierdzony certyfikatem poziom znajomości języka na poziomie C1 lub C2, kilka semestrów nauki na poziomie B1 jest czasem zmarnowanym. Dlatego właśnie warto zadbać o zdobycie certyfikatu jak najwcześniej – najlepiej w liceum. Posiadanie certyfikatu językowego upoważnia studentów do:

  • zwolnienia z obowiązkowego lektoratu (wówczas student otrzymuje najwyższą ocenę z lektoratu),

  • rozpoczęcia lektoratu z innego języka obcego (często zmiana języka jest niedostępną opcją dla studentów nieposiadających certyfikatu z języka angielskiego).

Warto też pamiętać, że takie certyfikaty jak IELTS czy TOEFL upoważniają do zdobywania najwyższych not w listach rankingowych do programu Erasmus+

  1. Ważna przewaga w CV

Bez dwóch zdań certyfikat językowy poświadczający znajomość języka obcego jest jednym z najsilniejszych atutów niejednego CV. Osoby umiejące dogadać się w językach obcych są kluczowe dla wielu firm głównie ze względu na możliwość utrzymywania kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi – dlatego właśnie wielu pracodawców chucha i dmucha na swoich pracowników-poliglotów. Nic dziwnego, ż poligloci zarabiają średnio 30% więcej od pozostałych pracowników!

  1. Możliwość rzeczywistego sprawdzenia swojej wiedzy

Podczas, gdy wymagania opisowe dla każdego z poziomów pozostają raczej mgliste (jak określić, czy znamy język na poziomie B2 czy C1), egzamin certyfikujący pozwala na relatywnie szybką i nieomylną weryfikację poziomu znajomości języka obcego. Test sprawdzający różnorakie aspekty znajomości mowy (pisanie, czytanie, słuchanie, mówienie) tak naprawdę jako jedyny pozwala stwierdzić na pewno, czy kwalifikujemy się na poziom najwyższy, czy też nam do niego sporo brakuje.

  1. Zaspokojenie ambicji

Nie da się także ukryć, że pozytywnie zdany egzamin oddziałuje bardzo pozytywnie na człowieka legitymującego się upragnionym poziomem znajomości języka. W przypadku poziomów niższych, certyfikat daje motywację do dalszej nauki, zaś w przypadku poziomu najwyższego – rozwiewa wszelkie wątpliwości, dając poczucie osiągnięcia poziomu rodzimego użytkownika języka obcego.

Czy warto posiadać certyfikat językowy?

To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Trzeba pamiętać, że przystąpienie do egzaminu wiąże się z niekiedy bardzo wysoką opłatą, a i to nie daje gwarancji pomyślnych wyników. Jednak kiedy jesteśmy pewni swojego poziomu, egzamin jest już tylko wisienką na torcie. Wisienką, która może otworzyć wiele drzwi w późniejszym życiu; w Polsce i za granicą.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]