Czy język grecki jest trudny?

Czy język grecki jest trudny?

30 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Piotr Cieślak

Myślisz o nauce greckiego, ale nie wiesz od czego zacząć? To proste, od podstaw języka! Jednak, aby zacząć się go uczyć pewne rzeczy trzeba wiedzieć. Bo nie jest to wcale tak prosty język nam się wydaje. Wiele osób chce się go nauczyć. Jednak równie wielu z nas nie ma odwagi aby zacząć naukę. Dlatego? To proste. Bo język grecki nie jest tak znany jak angielski. Stąd właśnie tworzą się mity na temat greckiego. Bo większość z nas nie ma o nim pojęcia. A szkoda. To naprawdę piękny język. Czy język grecki jest trudny? A może wcale nie? Co warto wiedzieć o tym języku? Czy warto się uczyć greckiego? Oto kilka słów w tym temacie.

Czy język grecki jest trudny?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Bo tak naprawdę nie istnieją języki trudne i łatwe. Wszystko zależy od nas i naszego podejścia. Owszem, są języki, których nauka przychodzi szybciej i te, którym trzeba poświęcić więcej czasu. To zupełnie normalne. Wiele też zależy od naszych umiejętności i zdolności językowych. I oczywiście od naszej pracy. Bo nawet mając możliwości, bez solidnej pracy nie nauczymy się żadnego języka, nawet własnego. Dlatego pytanie czy język grecki jest trudny jest pytaniem otwartym.

A jaka jest prawda? Co warto wiedzieć o tym języku? Zwykle kojarzymy go z lekcjami polskiego i historii. Jednak dzisiejsza Grecja i język grecki nie przypominają tych ze szkoły. Dziś to zupełnie inny kraj i język. Jednak czy grecki jest trudny do nauki? Jak to wygląda naprawdę? Prawda jest gdzieś pośrodku. Bo grecki jest i trudny i łatwy. Jak mawiają Anglicy „it’s all Greek to me” gdy coś jest dla nich trudne. Świetnie to zdanie obrazuje, jaki jest grecki.

Nauka języka greckiego – to warto wiedzieć

Chciałbyś nauczyć się języka greckiego, ale nie wiesz co Cię czeka? Chciałbyś wiedzieć z czym wiąże się ta decyzja? Wiele osób rezygnuje na początku nauki tego języka. Są rzeczy, które je przerastają. I po prostu nie mają motywacji, aby zmierzyć się z wyzwaniem. Jednak warto się uczyć języka greckiego. Tak jak wszystkich innych języków. Nauka języków obcych dziś jest czymś oczywistym. Bez nich zamykamy się na świat i możliwości, które nam daje. Dlatego warto nauczyć się greckiego. Tym bardziej, że Grecy są tak dumni ze swojego języka. Uważają go za jedyny wśród jedynych. I trochę w tym prawdy. Ale po kolei.

Zanim zaczniesz uczyć się greckiego pewne kwestie musisz poznać. Cóż z tego, że znamy grecki z historii. Dzisiejszy grecki ma tyle z nim wspólnego co włoski z łaciną. Co prawda jest wiele cech wspólnych między starożytną greką, a współczesnym językiem greckim. Jednak jest też wiele różnic. I to właśnie warto wiedzieć zanim zaczniemy uczyć się greckiego. Współczesny grecki to język nowogrecki. Znacznie różni się od starożytnej greki. Choć, mimo iż zmieniło się słownictwo, wiele wyrazów w tym języku pochodzi ze starożytności.

Jak uczyć się języka greckiego?

Zanim zaczniesz uczyć się greckiego, poznaj go bliżej. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony, że nauka greckiego nie jest taka prosta. Co może sprawiać trudność? Już na początku trafiamy na alfabet grecki. Jest niezwykły, ale i trudny. Dlaczego? To proste. Grecki alfabet niewiele ma wspólnego ze znanym nam alfabetem łacińskim. Można powiedzieć, że nie ma nic wspólnego. Niestety tych szlaczków musimy się nauczyć. Bez tego nie będziemy czytać ani pisać po grecku. Grecka pisownia nie jest łatwa. Jednak nie ma wyjścia, musimy się jej nauczyć. I jest możliwa do nauczenia. Jeśli przyłożysz się do tego, pójdzie sprawnie. Jednak pisownia to dopiero początek. Kolejnym wyzwaniem może być wymowa. Co prawda niektórzy uważają, że jest prosta, ale nie jest tak do końca. Owszem, większość głosek wymawia się tak samo jak w języku polskim. Jednak te charakterystyczne dla Greków w polskim nie istnieją.

Stąd trudność w ich wymawianiu. Na szczęście są pewne reguły, które warto znać. Dzięki temu szybko nauczymy się mówić po grecku. Do tego jeszcze warto wspomnieć o greckiej gramatyce. Czy przez gramatykę język grecki jest trudny? Otóż nie. Okazuje się, że gramatyka tylko na początku może sprawiać trudność. Tak naprawdę gramatyka jest bardzo logiczna. Niestety ma wiele wyjątków, które mogą zniechęcać do nauki. Tym bardziej, że współczesny grecki ma aż 8 czasów. Ale jest dobra wiadomość. Zasady gramatyczne są proste. Wystarczy je poznać i nauczyć się ich. Tak jak w każdym języku obcym. Tu nie ma innej opcji. Jednak jest wiele cech, które są łatwe gramatycznie. Otóż, szyk zdania w greckim jest elastyczny. Oznacza to, że nie musimy sztywno trzymać się reguł, aby Grecy nas zrozumieli. Po drugie, w greckim są tylko 4 przypadki, z których wołacz używany jest najrzadziej. Zatem wystarczy nauczyć się tylko 3. I po trzecie, tak jak w polskim możemy nie używać zaimków osobowych. Też każdy nas zrozumie. Więc język grecki nie jest tak trudny jak się wydaje na początku.

Czy warto uczyć się języka greckiego?

Oczywiście że tak. Jak każdego języka obcego. Dziś znajomość języków obcych to otwarcie się na świat. I nie inaczej jest z językiem greckim. Dlaczego warto się go uczyć? Odpowiedź jest prosta. Znając język grecki, znajdziesz pracę w Grecji. Grecy są bardzo otwartymi ludźmi. Jeśli kogoś polubią, stają się przyjaciółmi do końca życia. Są także bardzo przyjaźni i wyrozumiali. Doceniają każdy gest kierowany w ich stronę. I cenią gdy ktoś próbuje mówić po grecku. Jeśli znasz grecki, z pewnością dostaniesz dobrą pracę w tym kraju. Warto wiedzieć coś jeszcze. Grecy lubią Polaków. Dlatego jeśli połączysz grecki z polskim, staniesz się ich najlepszym przyjacielem.

A do tego możesz liczyć na wyższe zarobki. W dzisiejszych czasach dobra praca to skarb. Dlatego warto zainwestować w swoją przyszłość ucząc się właśnie greckiego. Tym bardziej że grecki nie należy do popularnych języków do nauki. Wiele osób szybko zniechęca się do niego po pierwszych lekcjach Przerasta ich pisownia i gramatyka. A szkoda. Na rynku pracy wciąż poszukiwane są osoby, które znają grecki. I z pewnością nie zmieni się to w najbliższym czasie. Dlaczego? Bo osób mówiących po grecku naprawdę nie jest wiele. Gdzie warto uczyć się języka greckiego? Czy można to zrobić na własną rękę? Czy lepszym pomysłem będzie kurs greckiego? Tak naprawdę zależy to od nas. Każda forma nauki ma swoje wady i zalety. I tak samo jest z nauką greckiego. Samodzielna nauka daje nam wolność. Jednak pamiętajmy, że nie wszystkiego jesteśmy w stanie nauczyć się sami. Aby samodzielnie uczyć się języka greckiego nie wystarczy chęć. Tu trzeba czegoś więcej. Przede wszystkim pracy i determinacji w dążeniu do celu. A celem jest nauczenie się greckiego. Poza tym ważna jest systematyczność w nauce. Żaden język nie lubi gdy odkładamy jego naukę na później. Jeśli więc nie masz w sobie tej determinacji, zapisz się na kurs greckiego.

Dobrym pomysłem będzie dziś kurs online. Dzięki niemu nauczysz się greckiego bez wychodzenia z domu. Naprawdę warto. Zatem, czy język grecki jest trudny? Z pewnością jest inny od języka polskiego. Dlatego jego nauka może być nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że jest to język jedyny w swoim rodzaju. Mało kto wie, ale grecki należy do grupy helleńskiej rodziny języków indoeuropejskich. To jedyny język helleński, który przetrwał do naszych czasów. To również jest ogromna motywacja do nauki. Jednak jak już wiemy, grecki pod wieloma względami może być trudny. Ucząc się go musimy nauczyć się nowej pisowni i dźwięków. To także nauczenie się innego postrzegania świata. Na tym właśnie polega nauka języka greckiego. Bo nauka innego języka jest inną wizją świata. Poszerza nasze horyzonty i uczy innego patrzenia na te same rzeczy. Pamiętasz dlaczego tak dobrze wspominasz wakacje w Grecji? Bo Grecja to zupełnie inny świat. I tak samo jest z językiem greckim. To inna mentalność i ten cudowny, grecki luz.

Okazuje się też, że nauka greckiego odpręża. Jeśli chcesz się zrelaksować, zacznij pisać greckie szlaczki. To doskonała alternatywa dla medytacji czy krzyżówek. Sprawdź koniecznie. Zresztą nie jest tajemnicą, że nauka języków obcych w ogóle doskonale wpływa na nasze zdrowie. Dzięki temu potrafimy oderwać się od codzienności i przenieść w zupełnie inny, tajemniczy świat. A to idealny sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu. Zatem, jeśli potrzebujesz odpoczynku, zacznij uczyć się języka greckiego. To naprawdę działa!

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]